Araç Değer Kaybı

Trafik kazalarında zarar gören motorlu araçlar, onarılmasına karşın ikinci el piyasa değerinin azalması nedeniyle değer kaybına uğrar.Araç, onarılmak la istenilen şekilde eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur.

Yani araç istenilen şekilde tamir edilmiş olsa da artık ne araç sahibi ne de piyasa o araca çarpılmadan önceki değerini veremez.

Onarım görmemiş, özenle iyi korunmuş bir araç ile kazaya karışıp onarılmış bir aracın piyasa değerinin aynı olacağı düşünülemez.

araç değer kaybı nasıl hesaplanır?


Araç değer kaybı hesaplamasında aracın;

* Hasar geçmişi ve niteliği

* Kilometresi

* Marka ve model bilgisi

* Üretim yılı

* Pazar değeri

Ve bunlar gibi bir çok faktör dikkate alınarak değerleme yapılır.


ARAÇ DEĞER KAYBI TESPİTİ KİME YAPTIRILIR?

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nce 23.09.2010 tarihinde yayınlanan sektör duyurusu ile araç değer kaybı tespitinin kara araçları branşında ruhsat sahibi sigorta eksperlerince yapılabileceği belirtilmiştir.


ARAÇ DEĞER KAYBI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Birçok sigorta firması araç tamponları ve diğer plastik akşamların araçta  değer kaybına sebep olmayacağı  gerekçesiyle reddetme eğilimindedir; ancak bu genel geçer bir kural değildir.

Örnek olarak son model bir arabayı ele aldığımızda bu aracın hasarsız hali ile ön ve arka tamponu boyalı halinin değeri eşittir diyemeyiz. Ayrıca birçok sigorta şirketi kaza geçiren aracın daha önce de kazası bulunduğu iddiasıyla değer kaybı taleplerini reddetmektedir. Bu tip durumlarda karşılaştığınızda sigorta eksperleri tarafından hazırlanan değer kaybı raporu ile sigorta şirketlerinden tazminat talep edebilir ya da hukuki süreci başlatabilirsiniz.


ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMAN AŞIMI

Araç Değer kaybı talebi zaman aşımı süresi 2 yıldır. İki yıl içinde kaza yapmışsanız değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.

Tek bir işlemle 2 yıl içindeki tüm değer kayıplarınızı tahsil ediyoruz!


 

Paylaş


Powered by Bilcom